משכב לידה והחלמת לידה

משכב לידה והחלמת לידה

מה יסייע להתאוששות פיזית ונפשית?

חופשת לידה זה מושג שהוא שקרי ומסוכן מכיוון שהוא מייצר ציפיות לא ריאליות לאחת התקופות היותר מאתגרות בחיים. אנחנו נכנה את התקופה הזו כהחלמת לידה. הגוף והנפש זקוקים לזמן להתאוששות והתאקלמות ולהמון תמיכה והבנה. אנשי המקצוע יעזרו לנו בפרק הזה להבין את זה לעומק.
רוב הקורסים כיום עוסקים בהכנה ללידה בלבד, ללא שום הכנה ליום שאחרי הלידה. שום הכנה לתקופה המכונה משכב לידה. בפועל בשישת השבועות של משכב לידה האמא עושה כמעט כל דבר מלבד לשכב והיא ממש לא ב״חופשה״. אז, מה באמת קורה בתקופה הזו? 
״המנוחה חיונית לנפש. כל אישה אחרי לידה זקוקה לזמן לעכל את מה שקרה. בין אם הלידה נחוותה כאורגזמית וקלה ובין אם נחוותה כטראומטית, בכל מקרה לידה היא חווית שיא וקצה. טקס חניכה המפגיש אותך עם כוחות אדירים בך וביקום. המוח זקוק לזמן, זמן בהייה, זמן עיכול, זמן בנייה מחדש של הזהות שלך, כמי שעשתה ועברה גם את זה״. זהו ציטוט מתוך הספר לידה מלאכת החיים.

 
נפגוש שוב את הגיניקולוג ד״ר רן נגר שליווה אותנו בפרקים הראשונים שמדברים על הבדיקות, מהלך ההריון והלידה. וכעת נקבל ממנו את המידע הרלוונטי על התהליכים הפיזיולוגיים שמתרחשים בשבועות שאחרי ההריון.
נדבר בפרק הזה עם שני יורן שהיא דולה לאחר לידה, נבין מה הוא תפקידה ונתבונן יחד בסדר העדיפויות המשתנה והחיים שהשתנו מקצה אל קצה כמו גם בשאלה המשמעותית – איך לייצר מערך תמיכה שיכול לעזור להחלמה. 
תקבלו גם טיפים לתזונה מומלצת לאחר לידה מפי עדי וולק דשבסקי דיאטנית קלינית ממרכז בריאות האישה בכללית שתתייחס גם ללמה המשפט ״לחזור לעצמך״ פשוט כבר לא רלוונטי, גם אם תחזרי לג׳ינס מלפני ההריון. 
נלמד מהם תוספי התזונה שיכולים לאושש אותך ולסייע עם נשירת השיער ותופעות לוואי נוספות. 
ונקבל ממרים לייט, אחות ומדריכת ספורט בכללית, דגשים לחזרה לכושר. לי סלע, פיזיותרפיסטית רצפת האגן תלמד אותנו מתי אפשר להתחיל לשקם את האזור (ספויילר – מיד מיד אחרי הלידה). וגם מה עוד אפשר לעשות במקרים של כאבים ביחסי מין או דליפות שתן. 
כל כך הרבה מידע חשוב נמצא כאן עבורכן ועבורכם. 

לסיכום, בפרק הזה תמצאו מידע חיוני על החלמה לידה ועל תקופת ההסתגלות לתא המשפחתי החדש שלכם.

 

שיתוף:

פתיח פרק - 10
נגן וידאו
המומחים בפרק

מרים לייט

אחות, כללית

עדי וולק דשבסקי

דיאטנית קלינית

ד״ר רן נגר

גניקולוג מומחה במילדות

שני יורן

דולה לאחר לידה

לי סלע

פיזטרפיסטית רצפת האגן